Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropský parlament dnes udělal velkou radost americkým farmářům

15. 06. 2017 0:10:49
Evropský parlament včera odmítl postoj členů svého zemědělského výboru a schválil zákaz používání pesticidů na tzv. produktivních plochách využívaných v ekologickém zájmu (EFA). Udělal tak velkou radost zemědělcům z Ameriky.

Ekologicky zaměřená plocha je část výměry obhospodařované půdy (min. 5 %) každého zemědělského podniku, na které musí dělat aktivity, tzv. v ekologickém zájmu. Evropští zemědělci tuto povinnost z velké části dosud plnili tím, že na této ploše pěstovali tzv. proteinové plodiny tj. plodiny, které přirozeně na kořenech váží vzdušný dusík. Využívání těchto plodin vázajících dusík, nejen, že přispívá k omezení používání minerálních hnojiv, ale navíc má i pozitivní dopad na kvalitu půd, včetně prevence proti půdní erozi. Vedle toho jsou proteinové plodiny i důležitým krmivem pro hospodářská zvířata, především pro přežvýkavce. Co je však důležité říci, že Evropa je silně závislá na dovozu proteinových plodin především pak z Ameriky.

A protože tyto plodiny je jen velmi obtížně možné pěstovat bez aplikace pesticidů, lze předpokládat, že tato závislost ještě vzroste. Evropským zemědělcům tak ubyla možnost, jak plnit podmínky environmentálního přínosu a zároveň tyto plochy smysluplně využít. Dnešní rozhodnutí vlastně říká zemědělcům, vzdejte se 5% své obhospodařované výměry. Že z ní musíte platit nájem, že musíte splácet za její koupi, že musíte zaplatit mzdy zaměstnanců atd. nás nezajímá. Je stejné, jako bychom dnes např. nařídili automobilce Škoda, že sníží výrobní kapacitu svých linek o 5%, protože to sníží spotřebu elektřiny, vody či plynu čím se sníží zatížení životního prostředí. A to bez ohledu na ekonomické dopady do ekonomiky této automobilky, přičemž její mimoevropská konkurence by toto omezení neměla.

To, co je v případě automobilky těžko představitelné, je tímto rozhodnutím Evropského parlamentu pro zemědělce realitou. Ti se tak budou muset vzdát z velké části produkce na této části své obhospodařované výměry, což zvýší jejich náklady resp. sníží příjmy, a zároveň dovoz proteinových plodin, např. GMO sóji, do Evropy poroste.

Zajímavé je, že Zemědělský výbor Evropského parlamentu, který je převážně složen z lidí, kteří mají o zemědělství alespoň nějaký přehled, tento návrh odmítl. Pochopil, že je krátkozraký. Většina zbylých členů Evropského parlamentu se ale nechala ovlivnit environmentálními organizace a doporučení zemědělského výboru přehlasovala.

Toto rozhodnutí na první pohled bohumilé, „chceme přece více chránit přírodu a biodiverzitu“, je ve své podstatě pokrytecké. Evropští zemědělci hospodaří vzhledem k nastavení pravidel Společné zemědělské politiky EU, k životnímu prostředí ohleduplněji než zbytek světa. A tak současné rozhodnutí znamená jasný signál např. brazilským či argentinským zemědělcům, vypalte a vykácejte další plochy deštných pralesů a osejte je sójou, hnojte ji, chemicky ošetřujte jak je Vám libo. Doma Vás nikdo kontrolovat nebude a Evropa to od Vás nakonec stejně koupí, musí, protože krmení pro svá zvířata potřebuje. Toť vpravdě státnické rozhodnutí.

Autor: Martin Pýcha | čtvrtek 15.6.2017 0:10 | karma článku: 31.69 | přečteno: 1968x

Další články blogera

Martin Pýcha

Nedovezli jsme si africký mor prasat sami?

Přestože první případ nákazy africkým morem prasat byl v Polsku byl zaznamenán na začátku roku 2014 a Státní veterinární správa věděla o riziku zavlečení nákazy, po celou dobu k nám bylo dováženo maso z polských divočáků.

27.7.2017 v 16:48 | Karma článku: 21.17 | Přečteno: 853 | Diskuse

Martin Pýcha

Evropské fondy čerpáme s problémy, rozpočet stále financujeme dluhem

ČR se za programovací období 2007-2013 nepodařilo vyčerpat, resp. využít cca 26,5 mld. Kč z evropských fondů. Celkové čerpání tak je přibližně na 96,4 % celkové alokace. Byť hodnoty celkového nedočerpání nejsou definitivní.

29.5.2017 v 8:19 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 459 | Diskuse

Martin Pýcha

Ať ta koza chcípne, aneb proč se neumíme domluvit

Stará anekdota vypráví o Čechovi, jenž se modlí k Bohu: „Pane Bože, můj soused má kozu a ta mu hodně dojí“. Bůh ho přeruší a říká vlídně: „A ty, můj synu, bys jistě chtěl mít také takovou kozu, že?" A Čech odpoví: „Ne, Bože,...

24.5.2017 v 13:31 | Karma článku: 13.25 | Přečteno: 1017 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jaroslav Klaška

Lidovecká peněženka a pořádná jízda

Volby nám ťukají na dveře. Atmosféra v ulicích houstne, že by se dala krájet, volební uskupení lákají na kdeco a slibují totéž a i ten nejnevzhlednější plot se oděl do volební plachty. Čeká nás opravdový souboj - o demokracii.

17.10.2017 v 5:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 130 | Diskuse

Stisk Studentský deník

ROZHOVOR: Nákup potravin bez obalu pomáhá chránit přírodu, říká Martina Beranová

V Praze prorazily první obchody, kde lze nakoupit suroviny bez obalu. I v Brně se už taková prodejna objevila. Malý krámek Martiny Beranové nabízí pohled na stěnu plnou barevných surovin ve sklenicích a láká k jejich zakoupení.

16.10.2017 v 23:16 | Karma článku: 4.01 | Přečteno: 114 | Diskuse

Eva Kislingerová

Španělští kohouti

Uběhlo něco málo přes dva týdny od referenda v Katalánsku, nastal čas pokusu o zhodnocení jeho výsledků. Proč až teď? Protože horké hlavy v zemi koridy postupem času vychladly.

16.10.2017 v 21:19 | Karma článku: 4.62 | Přečteno: 109 | Diskuse

Mikulas Splitek

Data bez příběhu nestačí

"Právě přítomnost tohohle nadšení, toho pocitu dobrodruha, který je na stopě něčemu pozoruhodnému, se mi zdá jako ten nejlepší filtr." (výňatek z rozhovoru pro Roklen24)

16.10.2017 v 17:25 | Karma článku: 3.50 | Přečteno: 80 | Diskuse

Karel Trčálek

Bláznivá ženská, která je proti zavedení eura.

Tento článek, to je vám ale hotový román. Jako by tady nebylo dost bláznů, duševně chorých lidí i beze mně

16.10.2017 v 17:00 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 522 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 904

Předseda Zemědělského svazu ČR Viceprezident COGECA (Evropská org. zemědělských družstev) Viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Viceprezident Agrární komory ČR Místopředseda Družstevní asociace ČRNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.