Úterý 11. srpna 2020, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Otevřený dopis fotbalistům Baníku Ostrava ve věci klecových chovů nosnic

3. 07. 2020 13:35:50
Před několika dny zveřejnil Fotbalový klub Baník Ostrava video „Baník proti klecovým chovům!“. Dovolil jsem si na něj reagovat z pohledu zemědělců.

Vážený pane Brabče, Vážení fotbalisté Baníku Ostrava,

obracím se na vás jako předseda Zemědělského svazu ČR, který sdružuje zemědělce včetně chovatelů nosnic. Nejsem příliš velkým fotbalovým fanouškem, přesto mi nemohlo ujít, jak velký kus cesty Váš fotbalový klub ušel v posledních letech. Od finančních problémů, přes pád do druhé ligy a návrat zpět až do popředí první fotbalové ligy. To, co je ale dle mého názoru nejvíce obdivuhodné, je neutuchající podpora fanoušků, kteří za Vaším klubem stojí a byli ochotni v minulosti například uspořádat sbírku na opravu Vašeho stadionu. Připomíná mi to fanoušky hokejových Pardubic, klubu z mého rodného regionu, klubu, kterému nepřestanu fandit, ať budu žít kdekoliv. Za vším, co jste dokázali a ještě dokážete, stojí každodenní poctivá práce a úsilí, které si zaslouží respekt a úctu.

O to více mne mrzí, když jsem zhlédl video „Baník proti klecovým chovům!“. Nechci tím odsuzovat právo na Váš názor k jakémukoliv tématu, tedy ani ke klecovým chovům nosnic. Přesto však si uvědomuji, že Vy všichni jste známými osobnostmi, které takovýmto veřejným prohlášení ovlivňují významnou část veřejnosti. To je součástí popularity, pro někoho příjemnou, pro někoho naopak. Každá populární osobnost, která využívá svého vlivu na ovlivňování veřejnosti, si ale musí být vědoma zodpovědnosti, kterou tato skutečnost nese. A tedy i Vy si prosím uvědomte, že s Vaší popularitou by takováto zodpovědnost měla být spojena a pokud se tedy vyjadřujete k věcem veřejným, měli byste nejen zodpovědně zvážit důsledek svých kroků, ale především nejprve získat maximum informací o dané věci.

Jsem přesvědčen, že jste každý ve své kariéře setkal nespočetně krát s lacinými soudy, pískáním či bučením fanoušků, na Vaše výkony, na špatnou taktiku a rozhodnutí trenéra, kteří měli pocit, že do hry nevkládáte dostatek úsilí, kritiku manažerských rozhodnutí o špatném nákupu či nenákupu hráčů, o uplaceném zápase apod. Takovýchto lidí, kteří snadno vynáší rychlé soudy, bez znalosti věci jsou v dnešní spousty. A takovýto soud bez znalosti věci jste bohužel svým videem vynesli i Vy. Mrzí mě, že jste nás neoslovili a nezeptali se na okolnosti vzniku a existence chovů obohacených klecí a na základě jednostranných informací jste tím vyslali negativní a odsuzující signál k zemědělcům, chovatelům nosnic. A přitom tito chovatelé mají mnoho společného s Vámi. I oni, stejně jako Vy mají své „trenéry“ – výzkumné ústavy a univerzity, které jim radí, jaké technologie a jak používat, mají svá „pravidla hry“ – zákony a předpisy dané státem a EU a mají také své „fanoušky“ – myšleno obchodníky a zákazníky, kteří určují, jaké vlastnosti má mít konečný produkt v tomto případě vejce. Mají také své zaměstnance jako i Váš klub, které musí důstojně odměnit za jejich práci a stejně tak i oni, mají právo, aby jejich práce byla důstojně odměněna.

Nechci Vás přesvědčovat o tom, že obohacené klecové chovy jsou ideálním prostředím pro chov zvířat. To není pravda a nikdy jsme to netvrdili. Obohacené klece jsou kompromisem, který byl v EU dojednán mezi ochránci zvířat, zemědělci a politiky který zemědělci v roce 2012 splnili. Kompromisem, který má svá negativa ale i pozitiva, stejně tak jako i jiné technologie zvířat. V tiskové zprávě k tomuto videu útočník Roman Potočný řekl: „Pohyb je pro mě naprosto přirozená věc. Neumím si představit, že by mi někdo zakázal se na hřišti volně rozběhnout. Myslím, že by to mělo být pro všechny stejné, jak pro zvířata, tak pro lidi.“ S tím nejde než souhlasit. Dokonce i ve svém klipu ukazujete štastné hráče, kteří běží s míčem po hřišti poté, co Vás fanoušci osvobodili ze symbolické klece. Ovšem když už jsme u té analogie s chovy nosnic, tak reálné video by mělo vypadat jinak. Správně byste neměli běžet po volném hřišti ale po hřišti plném fanoušků Sparty, kteří by Vás při každé příležitosti šťouchli, strčili, udeřili, kopli či podrazili. Ano, to je totiž jedno z negativů volných chovů, se kterým se zvířata jako slepice, která jsou zvyklá žít v malých hejnech s jasně danou hierarchií, setkávají. Dokáží si zapamatovat pouze několik jedinců a tak když se potkávají se stále novými slepicemi, mají potřebu si vyjasnit, kdo je dominantní. I to je přirozené chování těchto zvířat a díky kterému v halových či chovech s výběhem prokazatelně trpí větším stresem než v klecích. A díky tomu jich tam také více umírá.

Mohl bych tady dlouze vysvětlovat výhody a nevýhody jednotlivých technologií, okolnosti které vedou k tomu, proč tady dnes takové chovy máme atd., ale to by nebylo k ničemu. Stejně bych Vás nepřesvědčil a ani mi o to nejde. Cílem mého dopisu je Vám ukázat, že málokdy jsou věci jen černé nebo bílé a předtím, než něco odsoudíte zjistěte si o tom co nejvíce informací. Také Vás chci požádat, abyste se v případě takovýchto prohlášení zamysleli, jaký signál vysíláte? Pro mnohé zemědělce může být vaše video projevem laciného soudu a neúcty k jejich práci. A to si rozhodně nezaslouží. Ale věřím, že tomu s takovýmto záměrem jste toto video netočili.

Vážený pane Brabče, Vážení fotbalisté Baníku Ostrava,

nabízím Vás možnost setkání se mnou a s našimi chovateli. Pojďme o chovu nosnic diskutovat. Prosím „nemluvte o nás, ale s námi“.

Děkuji za pochopení.

Přeji Vám hodně sportovních a životních úspěchů a těším se případné setkání.

Ing. Martin Pýcha,

předsedda Zemědělského svazu ČR

Autor: Martin Pýcha | pátek 3.7.2020 13:35 | karma článku: 31.05 | přečteno: 1308x

Další články blogera

Martin Pýcha

Ukončete žně, rušíte noční klid!

Předpověď na další den: Od rána má pršet a místy hrozí i přívalové deště a krupobití. Tak tato předpověď v období sklizně je pro zemědělce noční můrou. Proto můžeme v současnosti vidět kombajny i za tmy, jak sklízejí úrodu.

4.8.2020 v 15:44 | Karma článku: 32.51 | Přečteno: 1480 | Diskuse

Martin Pýcha

K cenám potravin

V současnosti vyvolává emoce zvýšená cena brambor na trhu, která je způsobená loňským suchem, které zapříčinilo nízkou úrodu. Každý takovýto výkyv směrem nahoru zaznamená mnoho lidí a někdy je to přičítáno za vinu zemědělcům.

4.4.2019 v 11:06 | Karma článku: 15.45 | Přečteno: 1002 | Diskuse

Martin Pýcha

Zisk českého zemědělství

Minulý týden Český statistický úřad zveřejnil svůj odhad podnikatelského důchodu v zemědělství za rok 2018. Dle těchto údajů došlo k poklesu důchodu v českém zemědělství na 16,5 miliardy korun tj. o 20 %, proti roku 2017.

15.3.2019 v 16:34 | Karma článku: 7.45 | Přečteno: 374 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Čecháčci v akci

Zamyšlení nad tím, jestli je skutečně všechno u nás a v nás jen špatně, a pár malých argumentů, proč si to nemyslet....

11.8.2020 v 15:11 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 96 | Diskuse

Oto Kaděrka

Jsou to ještě platy… nebo je to držhubný

Mám své práce až nad hlavu, ale i kdybych se na ni postavil, tak měsíčně na mne jistě nevypadne šedesát tisíc a kvartálně třeba dalších sto.

11.8.2020 v 14:43 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 164 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Čím to je, že je v tom kraji tolik zla…?

Po tragédii v Bohumíně si jeden vysoký policejní důstojník povzdechl, že už je prý těch tragédií pro jeden kraj nějak moc. A měl pravdu...

11.8.2020 v 12:25 | Karma článku: 22.39 | Přečteno: 924 | Diskuse

Ladislav Větvička

Jak se likviduji napady, nazory, připadně autoři

V blogu o tym doktorovi, kery na sobě, děckovi a duchodcach z althauzu otestoval lek, kery tu je k dyspozici už padesat roku sem popsal, jaku technyku použivaju majitele kliču k likvidaci teho, co jim nevyhovuje.

11.8.2020 v 11:33 | Karma článku: 27.05 | Přečteno: 789 | Diskuse

Daniela Kovářová

Proč se vraždíme v rodinách

Muž sekerou zaútočil na matku a sestru. Sourozenci se škorpili o majetek, až sestra bratra napadla nožem; muž zranění podlehl. Chtěla se s ním rozvést, on to neunesl, a tak ji zabil.

11.8.2020 v 11:26 | Karma článku: 22.85 | Přečteno: 504 | Diskuse
Počet článků 13 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1059

Předseda Zemědělského svazu ČR Viceprezident COGECA (Evropská org. zemědělských družstev) Viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Viceprezident Agrární komory ČR Místopředseda Družstevní asociace ČR