Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 6. června 2023 Norbert

Dopady evropských ekologických strategií do zemědělství – za hodně peněz málo muziky

3. 09. 2021 16:45:06
Zpráva o dopadu ekologických plánů na zemědělství ukazuje, že nás čeká propad zemědělské produkce, zvýšení cen potravin, pokles exportu a nárůst dovozů potravin. Navíc očekávané ekologické přínosy budou poloviční.

Uprostřed letních prázdnin, zveřejnilo Společné výzkumné středisko (JRC) pracující pro Evropskou komisi zprávu o dopadu některých vybraných cílů ze Strategie pro biologickou rozmanitost a Strategie z farmy na vidličku. Zveřejnění proběhlo bez oslavných famfár a tiskových konferencí, jak bývá běžné. Ono popravdě není co oslavovat. Výsledek Studie JRC totiž potvrzuje katastrofické dopady na evropské zemědělství, před kterým varovaly nejen mnohé evropské zemědělské nevládní organizace, ale také například analýza amerického ministerstva zemědělství. Doposud Evropská komise na požadavek zpracování dopadové studie svých ambiciózních návrhů odpovídala mlčením a ani tato zpráva není komplexní dopadovou studií, jak upozorňují sami autoři. I tak ale její výsledky není možné ignorovat.

Studie se zaměřila na to, jaký bude dopad čtyř komisí navržených cílů na zemědělství EU a to snížení používání pesticidů (o 50 %) a hnojiv (o 20 %), dále vyčlenění nejméně 10 % zemědělské půdy na půdu s krajinnými prvky a mít nejméně 25 % zemědělské půdy v režimu ekologického zemědělství.

Jakkoliv je tato zpráva opatrná, naznačený dopad zmíněných strategií je zřejmý. Půjde o bezprecedentní snížení výrobní kapacity zemědělství v EU, dramatický propad příjmů zemědělců. Navíc očekávané přínosy ve snížení emisí skleníkových plynů v zemědělství budou sotva poloviční, protože budou vymazány přesunem výroby do třetích zemí se stejnými nebo dokonce vyššími negativními dopady na klima a životní prostředí.

Výsledky studie jsou podobné hodnocení dopadů USDA-ERS, které zjistilo, že návrhy Komise sníží zemědělskou produkci EU o 12 %, zvýší ceny o 17 %, sníží vývoz o 20 %, zvýší dovoz o 2 %, propadne se příjem zemědělců o 16 % a zvýší roční náklady na potraviny na obyvatele v EU o 130 EUR. Stručně řečeno, málo muziky za hodně moc peněz.

Ačkoli se Komise stále snaží předstírat, že tyto negativní důsledky nejsou nijak drastické, bližší pohled ukazuje, že s největší pravděpodobností by byl dopad navrhovaných strategií ještě mnohem tvrdší. Je nepochopitelné, jak lze ignorovat některá fakta. Například tato zpráva nehodnotí záměr Evropské komise vysadit 3 miliardy stromů. To na první pohled nevypadá nijak špatně. Ale už se nikde neříká, že by to vedlo k zalesnění 1,5 – 2,7 milionu ha zemědělské půdy. Přitom v letech 1990 až 2014 se už evropské lesy rozšířily o 9% tj. o 13 mil. hektarů. A jaký byl reálný dopad na světové klima životní prostředí? V jiných zemích bylo naopak bylo odlesněno přibližně 11 mil. ha, za účelem pěstování plodin, které byly konzumovány v EU (3/4 tohoto odlesňování souvisely s produkcí olejnin v Brazílii a Indonésii). Dovoz zemědělských produktů do EU souvisí s více než jednou třetinou veškerého odlesňování obsaženého v globálním obchodu s plodinami od roku 1990 (Zdroj: Cuypers, D. a kol. Dopad spotřeby EU na odlesňování (Evropská unie, 2013).

Podle studie německé Humboltovy Univerzity znamená pokles zemědělské produkce v EU o 1% znamená zvýšený čistý dovoz potravin z 1,5 milionů ha zemědělské půdy. Pokud by tedy EU snížila svou produkci o 12%, jinde bude třeba např. vykácet cca 18 mil. ha pralesa, aby byla tato produkce nahrazena.

Ukazuje se tedy jasně, že cesta navržená Evropskou komisí je uspěchaná a je třeba lépe a pečlivěji promyslet. Musíme hledat taková řešení, která budou mít skutečný přínos. Jedním z nich například využívání nových technologií, jako je třeba přesné zemědělství. Je třeba říci, že i s tím Komise počítá, ale zde je ve svých plánech opět velmi optimistická. Předpokládá totiž, že do roku 2030 bude 60 % zemědělců tyto technologie plně využívat. Tomu ale nevěřím. Nejenom, že tyto technologie jsou investičně velmi nákladné a při propadu příjmů si je zemědělci nebudou moci dovolit, ale především budou chybět kvalifikovaní lidé. Pracovat s těmito technologiemi je náročné. Vyžaduje mj. i jiné znalosti než mají současní zemědělci a s ohledem na stárnoucí zemědělskou populaci v Evropě, nelze předpokládat jejich takto masivní zavádění.

Doufejme, že evropské orgány včetně Evropské komise vezme tato varování vážně a své plány ještě přehodnotí. Cíle, kterých chce dosáhnout jsou v pořádku, ale tak rychle to nepůjde. Raději pojďme postupně, než velkými skoky. Jinak bychom mohli dopadnou jako „Velký skok vpřed“ v Číně, který přinesl pouze hladomor s desítkami milionů obětí. Nechci tímto strašit, že by návrhy komise přinesly hladomor, ale rozhodně přinesou oběti. Oběti na straně evropských zemědělců. Navíc zvýšené ceny potravin budou mít i dopady sociální. A to by v době, kdy bude zdražovat téměř vše, nebylo rozumné.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Pýcha | pátek 3.9.2021 16:45 | karma článku: 19.76 | přečteno: 768x

Další články blogera

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 21.96 | Přečteno: 555 | Diskuse

Martin Pýcha

Konsolidační balíček vlády – takto je to špatně

Proč vznikl spor mezi vládou a odbory na téma dopadu konsolidačního balíčku na rodiny v Česku. Kde je to chyba vlády, co dělá špatně. A zda vládu vůbec zajímá skutečný dopad jí schválených opatření.

17.5.2023 v 18:25 | Karma článku: 24.60 | Přečteno: 640 | Diskuse

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma článku: 25.37 | Přečteno: 631 | Diskuse

Martin Pýcha

Kdo zvyšuje ceny potravin?

V médiích opakovaně zástupce obchodníků nevybíravým způsobem obviňuje ze zvyšování cen potravin zemědělce. Pojďme se podívat na příkladu vajec, jak to cenami mezi zemědělci a obchodníky ve skutečnosti je.

4.2.2023 v 12:07 | Karma článku: 39.24 | Přečteno: 4865 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 71 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.60 | Přečteno: 570 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 458 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 35.01 | Přečteno: 1072 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.91 | Přečteno: 11837 | Diskuse
Počet článků 31 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1025

Předseda Zemědělského svazu ČR Viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Viceprezident Agrární komory ČR Místopřeseda Družstevní asociace ČR

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

KVÍZ: Opáčko základních školních znalostí. Co si pamatujete ze zeměpisu?

Který předmět byl ve škole vaším nejoblíbenějším? Pokud to byl zeměpis, máte příležitost vyzkoušet, co si pamatujete ze...