Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Cena mléka v ČR je nejnižší v EU, co s tím?

Cena mléka v zemích Evropské Unie přestala ke konci roku 2016 klesat a mírně začala růst. Česká republika však tento trend nezachytila, cena mléka stále nepokrývá výrobní náklady a v rámci EU se propadla na nejnižší úroveň. 

Od roku 2015, díky ukončení režimu mléčných kvót a také kvůli ruskému embargu na dovoz mléčných výrobků, cena mléka v evropských zemích klesala. Pro Českou republiku byla situace na mléčném trhu velmi kritická. Přes snahu o stabilizaci trhu pomocí mimořádných opatření Evropské komise ale i našeho ministerstva zemědělství není ovšem ani teď situace růžová.

Ačkoliv ceny mléka v Evropě začaly ke konci roku 2016 stoupat, cena mléka stále nepokrývá výrobní náklady producentů ani u nás, ani v zahraničí. Nicméně cena mléka v zahraničí roste výrazně rychleji než u nás. V ČR sice došlo také ke zvyšování ceny mléka, ale velmi pomalému oproti jiným zemím. To se promítlo i do toho, že v listopadu 2016 byla naše cena mléka v EU na předposledním místě a v prosinci 2016 jsme s cenou mléka cca 7,34 Kč/l propadli na poslední místo mezi zeměmi EU.  Na předposledním místě bylo Maďarsko (po přepočtu cca 7,45 Kč/l). Průměrná cena EU-28 po přepočtu činila cca 8,90 Kč/l. Nejvyšší ceny z EU-28 jsou tradičně ve Finsku (po přepočtu cca 10,34 Kč/l), v Řecku.

I v porovnání s předcházejícími lety je naše cena nízká. V průměru roku 2014 i roku 2015 byla naše cena mléka na cca 89% váženého průměru ceny v zemích EU-28. Za r. 2016 to bylo o něco horší – byli jsme na cca 85% a ke konci roku se toto číslo ještě zhoršuje.

Mlékárny působící na českém trhu drží cenu velmi nízko a zemědělci v prvovýrobě na mléku prodělávají. Přitom mléčné výrobky jsou u nás prodávány za ceny srovnatelné s ostatními zeměmi a tak není důvod tvrdit, že neochota zvyšovat ceny je dána tlakem obchodníků. Mlékárny si tak buď kompenzují pokles svých zisků nebo rovnou naopak navyšují své marže.

K tomu bohužel negativně přispívá i MZe svým tvrzení o celkové podpoře ve výši 2,5 Kč/l mléka. Tento údaj ale rozhodně není objektivní, zvlášť když do výše uvedené ceny započítává i platby na plochu či greening, tj. platby, které s chovem skotu nesouvisí. Mlékárny totiž tyto údaje okamžitě započítávají do kalkulace ceny a to je jeden z důvodů, proč nechtějí přistoupit na zvyšování ceny mléka. Veškeré podpory, které se měly podílet na snížení ztráty chovatelů dojených krav tak postupně skončí u mlékáren. A některé z nich pak za tyto peníze následně kupují zemědělské podniky, své dodavatele.

Jediné systémové řešení této situace je spojení zemědělců do silných odbytových družstev a získání vlastních zpracovatelských kapacit. To alespoň potvrzují zkušenosti z vyspělých zemí. V České republice existuje cca 30 odbytových družstev, fungování např. dvou, tří velkých by jistě přispělo mnohem lépe ke srovnatelné ceně s cenou evropskou. Spojování zemědělců k odbytu produkce na národní i nadnárodní úrovni může zabránit tomu, aby si velkou část vytvořené hodnoty nepřetahovaly jiné články agrobyznysu. Vyrovnat se s tlakem nejsilnějšího článku v potravinové vertikále, kterým jsou multinacionální obchodní řetězce, je těžké pro zemědělce všude, ale v těch zemích, kde silné odbytové organizace zemědělců chybějí, je to ještě těžší. U nás je situace ještě složitější, protože u nás zemědělci sami zpracovávají jen velmi malé množství mléka a zájem mlékáren je tak vydělat i třeba na úkor zemědělců. Nejsmutnější na celé věci je, že mlékárny českých majitelů u nás platí za mléko povětšinou nejméně. To se pak těžko člověk chová jako patriot.

Dalším nezbytným krokem, jak zlepšit situaci chovatelů dojeného skotu v České republice je, je výstavba mlékárny přímo zemědělci a podílet se tak na vyšší přidané hodnotě své produkce. Zatímco v západoevropských zemích zemědělci vlastní prostřednictvím družstev své mlékárny u nás a některých východoevropských zemích je situace jiná. Ale i zde družstva vznikají a své mlékárny začínají provozovat. Poslední mlékárna, kterou si zemědělci postavili vznikla v roce 2014 v Litvě. Postavilo si ji 210 chovatelů sdružených do družstva PIENAS LT a má denní kapacitu cca 630 tis. l mléka s plánovým postupným růstem na cca dvojnásobek. Mlékárna začala postupně pracovat v roce 2015 a dodávají do ní mléko i zemědělci z dalších pobaltských zemí. Družstvo provozující mlékárnu se tak stalo největším družstvem s vertikální integrací v pobaltských zemích a své výrobky prodává i do zahraničí. Není tedy divu, že cena mléka v Pobaltí roste rychleji než u nás a nyní už je vyšší.

A co zemědělci u nás? Ti se snaží snižovat náklady na výrobu mléka. Ale i kdyby vyráběli mléko za korunu, více nevydělají. Mlékárny a řetězce jim vyšší podíl na konečné ceně stejně nenechají. Naopak, některé mlékárny si za vydělané peníze tyto zemědělce, své dodavatele kupují. I proto se největší odbytová družstva sdružená v Zemědělském svazu ČR rozhodla, že už není na co čekat. Pokud dokáží postavit mlékárnu chovatelé v Litvě, proč bychom to neměli dokázat u nás? A že ta mlékárna bude něco stát? To je jasné. Ale kolik takových mlékáren zaplatili naši chovatelé v nízké ceně mléka? Určittě několik a další stále platí. Proč si tedy nepostavit vlastní.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Martin Pýcha | středa 25.1.2017 8:17 | karma článku: 9,63 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Martin Pýcha

Je opravdu špatně, že premiér jel do zemědělského podniku?

Mnoho komentářů vyvolala tento týden návštěva premiéra a ministra zemědělství v zemědělské škole a zemědělském podniku. Tato návštěva proběhla v době,když zároveň probíhala stávka demonstrace organizované odbory.

1.12.2023 v 12:13 | Karma: 16,02 | Přečteno: 673x | Diskuse| Politika

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma: 22,27 | Přečteno: 739x | Diskuse| Ekonomika

Martin Pýcha

Konsolidační balíček vlády – takto je to špatně

Proč vznikl spor mezi vládou a odbory na téma dopadu konsolidačního balíčku na rodiny v Česku. Kde je to chyba vlády, co dělá špatně. A zda vládu vůbec zajímá skutečný dopad jí schválených opatření.

17.5.2023 v 18:25 | Karma: 24,61 | Přečteno: 682x | Diskuse| Politika

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma: 25,37 | Přečteno: 658x | Diskuse| Ekonomika

Martin Pýcha

Kdo zvyšuje ceny potravin?

V médiích opakovaně zástupce obchodníků nevybíravým způsobem obviňuje ze zvyšování cen potravin zemědělce. Pojďme se podívat na příkladu vajec, jak to cenami mezi zemědělci a obchodníky ve skutečnosti je.

4.2.2023 v 12:07 | Karma: 39,26 | Přečteno: 4893x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Severní Makedonie zvolila novou prezidentku. Předchůdce uznal porážku

8. května 2024  22:19,  aktualizováno  22:35

Severomakedonský prezident Stevo Pendarovski uznal porážku ve středečním druhém kole prezidentských...

Izrael otevřel přechod Kerem Šalom, pomoc se k civilistům přesto nedostává

8. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:28

Do Pásma Gazy ve středu přes klíčové hraniční přechody na jihu oblasti nepřicházela žádná...

USA pozastavily dodávky bomb Izraeli. Nechtějí krveprolití v Rafáhu

8. května 2024  10:51,  aktualizováno  20:49

Spojené státy odložily plánovanou dodávku munice Izraeli a kvůli jeho operacím v Rafáhu na jihu...

Plat 200 tisíc čistého, k tomu tučné náhrady. Co čeká na nové europoslance

8. května 2024

Premium Poslední měsíc zbývá do voleb do Evropského parlamentu. A českých 675 kandidátů, kteří usilují o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 32
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1047x
Předseda Zemědělského svazu ČR Viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Viceprezident Agrární komory ČR Místopřeseda Družstevní asociace ČR

Seznam rubrik