Zástupce nadnárodních řetězců lže? Potraviny zlevnit nemohou

5. 08. 2022 15:17:31
V posledních týdnech se opakovaně zástupce nadnárodních obchodních řetězců, přesněji prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, snaží vytvořit dojem, že za vysokými cenami pečiva stojí „nenažraní“ zemědělci. Realita je jiná.

Je pro mě nepochopitelné, že člověk v této pozici, se uchyluje ke lžím, manipulaci, ale i k urážkám zemědělců. Nevím, jestli je to proto, aby se zavděčil svým chlebodárcům, tj. nadnárodním obchodním řetězcům, nebo se snaží zavděčit současné vládě. Pravděpodobně je jeho cílem odpoutání pozornosti od toho, že nadnárodní řetězce mají stále větší podíl na konečné ceně potravin. Každopádně zmíním několik faktů, které pan Prouza buď z nevědomosti, nebo záměrně zamlčuje, nebo překrucuje.

1. Jak je to s cenou pšenice

Pan prezident Prouza své tvrzení opírá o vývoj ceny pšenice na burze v USA, kde došlo k jejímu významnějšímu snížení. A snaží se svými výroky přesvědčit veřejnost, že když cena pšenice v USA klesla, musí logicky klesnout i cena pečiva u nás. Asi si nevšiml, že Česko neleží v Americe, ale v Evropě. Evropský trh je ale jiný než americký. A přestože USA také bojuje s vysokou inflací, ceny energií se tam například zvýšily o 41%, ale u nás je zvýšení ceny elektrické energie proti USA dvojnásobné. Američtí farmáři a potravináři se také nepotýkají s takovým zvýšením cen plynu, pohonných hmot, hnojiv a ani s extrémními ekologickými požadavky jako naši producenti. Z tohoto důvodu cena pšenice na evropské burze MATIF sice po sklizni také klesla, ale nikoliv významně a rozhodně ne na předválečnou úroveň. Současná cena kolísá okolo 340 EURO/t zatímco před válkou byla cena cca na 260 EURO/t.

2. Čeští zemědělci prodávají pšenici za nižší cenu než je v Evropě

Prezident svazu obchodu se snaží vytvořit dojem, že naši zemědělci mají vysokou cenu, vyšší než ve světě. To je lež. Cena pšenice u nás je nižší, než je evropská cena. Je tomu tak dlouhodobě a platí to i dnes. Cena potravinářské pšenice na MATIFu po přepočtu v průměru činila v 1. pololetí cca 9 200 Kč/t a u nás to bylo 7 328 Kč/t, tj. na cca 80% ceny evropské. Takže k žádnému předražování pšenice u nás nedochází. Mimochodem i ta cena v USA, na kterou pan prezident Prouza poukazuje je cca na stejné úrovni, jako je momentální cena, za kterou zemědělci pšenici prodávají u nás. Takže i tady jeho argumentace selhává.

3. Hlavní vliv na cenu pečiva nemá mouka, ale ceny plynu a energie

„Pečivo, nezlevní i kdyby byla mouka za nula“ konstatuje to výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů ČR. Hlavní vliv na zdražování pečiva totiž nemá cena mouky, potažmo pšenice, ale ceny energií a plynu. A jejich cena neklesá, ale naopak roste. A vzhledem k přístupu naší vlády, která dosud proti růstu cen energií či plynu konkrétní opatření dosud nezavedla, tak se to samozřejmě promítá i do růstu cen potravin. Na rozdíl od nás zvýšené ceny energií už dávno řeší v EU (s výjimkou tří) všechny země. Jinými slovy, pečivo přestane zdražovat, až se stabilizuje cena elektrické energie a plynu.

4. Pšenice, ze které je současné pečivo, již dávno není od zemědělců

Každý, kdo se pohybuje v sektoru zemědělství a potravinářství ví, že obilí, ze kterého se dnes peče pečivo, prodávali zemědělci většinou v loňském roce. Prodávali ho obchodníkům, ti ho skladují a teprve postupně prodávají dál. Buď například našim mlynářům, nebo třeba do zahraničí. Pouze část zemědělců má své skladovací kapacity a prodává pšenici postupně i v dalších měsících. Takže cena mouky a potažmo pečiva v sobě dnes zahrnuje nikoliv současnou nákupní cenu obilí, ale cenu, která byla před několika měsíci.

5. Náklady zemědělců a potravinářů stále rostou a budou růst i do budoucna

I kdyby dnes skončila válka na Ukrajině a ceny energií a plynu se stabilizovaly, nebude už rohlík nikdy za cenu jako třeba v loňském roce. To je zcela nereálné a každý normální ekonom to ví. Cena plynu a energií v sobě zahrnuje také další aspekty, jako třeba mzdy, ceny obalů, služeb nebo třeba ceny za emisní povolenky. I zemědělcům se mj. neustále zvyšují náklady na plnění ekologických požadavků a požadavky do budoucna budou znamenat radikální propad produkce potravin a tím logicky i růst jejich ceny. Jenom namátkou: Povinnost nechat 7-8 % půdy ladem, ztrojnásobit plochu ekologického zemědělství, omezit hnojiva, pesticidy, zákaz nebo významné omezení orby a tím i zaorávání hnoje, nebo třeba atomizace podniků - to bude znamenat jediné. Zemědělské komodity do budoucna nemohou být levnější! Naopak. Jejich cena a tím i cena potravin bude do budoucna růst. Tj. ostatně dlouhodobý cíl Evropské komise, o kterém se až tolik nehovoří, protože se většinou zabalí do zelených, ekologických příběhů.

Jinými slovy: Slibovat návrat k cenám, na které jsme byli zvyklí před válkou, je jako slibování Těšínských jablíček. I když pan Prouza a jeho klienti nadnárodní řetězce mají raději jablíčka z Polska, cibuli z Nového Zélandu nebo vepřové maso ze Španělska. Zkrátka pan prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu nemá problém lhát o cenách pšenice stejně, jako se nás nadnárodní obchodní řetězce snaží reklamou lživě přesvědčit, že se snaží prodávat lokální a české potraviny. Možná se řídí strategií Josepha Goebbelse, že „stokrát opakovaná lež se stává pravdou“, vědom si toho, že miliardami podpořený marketing, placený obchodními řetězci, mu tento cíl zajistí.

Autor: Martin Pýcha | pátek 5.8.2022 15:17 | karma článku: 29.08 | přečteno: 1254x

Další články blogera

Martin Pýcha

Je opravdu špatně, že premiér jel do zemědělského podniku?

Mnoho komentářů vyvolala tento týden návštěva premiéra a ministra zemědělství v zemědělské škole a zemědělském podniku. Tato návštěva proběhla v době,když zároveň probíhala stávka demonstrace organizované odbory.

1.12.2023 v 12:13 | Karma článku: 15.76 | Přečteno: 664 | Diskuse

Martin Pýcha

Jak je to s dovozy potravin z Ukrajiny?

Dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny vyvolaly velké obavy z jejich kvality. Nikdo se ale nezabývá dopadem na české zemědělství a potravinářství, které přichází o odbytiště a může to nakonec skončit i krachy našich zemědělců.

29.5.2023 v 8:47 | Karma článku: 22.27 | Přečteno: 727 | Diskuse

Martin Pýcha

Konsolidační balíček vlády – takto je to špatně

Proč vznikl spor mezi vládou a odbory na téma dopadu konsolidačního balíčku na rodiny v Česku. Kde je to chyba vlády, co dělá špatně. A zda vládu vůbec zajímá skutečný dopad jí schválených opatření.

17.5.2023 v 18:25 | Karma článku: 24.61 | Přečteno: 678 | Diskuse

Martin Pýcha

Saldo agrárního zahraničního obchodu: Ještě horší, než jsme čekali

Saldo agrárního zahraničního obchodu se dlouhodobě zhoršuje. Stále rostoucí závislost na dovozu potravin ukazuje, že „je něco špatně ve státě českém“, tedy přesněji v českém zemědělství a potravinářství. Vládu to ale netrápí.

7.2.2023 v 8:46 | Karma článku: 25.37 | Přečteno: 657 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.49 | Přečteno: 593 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.70 | Přečteno: 901 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 1549 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 494 | Diskuse

David Kunc

Ekonomické události 11. týdne

Americká inflace se delší dobu pohybuje nad 3 %. Aby inflace zpomalila, bude muset zpomalit i americká ekonomika - což, se možná již pomalu začíná dít. Dokud v USA nenastanou podobné symptomy jako v EU, bude inflace patrně vyšší

18.3.2024 v 6:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 32 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1045

Předseda Zemědělského svazu ČR Viceprezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Viceprezident Agrární komory ČR Místopřeseda Družstevní asociace ČR

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...